Mechanical and Industrial Engineering Committees

RESEARCH AND STRATEGIC PLANNING

  • J. Rao (Chair)
  • E.S. Lee
  • P. Singh
  • S. Das
  • Z. Ji
  • C. Zhu

ME UNDERGRADUATE CURRICULUM

  • A. Narh (Chair)
  • B. Mani
  • R. Sodhi
  • B. Koplik
  • S. Nadimpalli
  • A. Checa (resource)

UNDERGRADUATE RECRUITMENT

  • A. Narh (Co-Chair)
  • Harry Kountouras
  • S. Moon (Career Day)
  • H. Surjanhata
  • B. Valenti (resource)
  • N. Muscara (resource)
  • A. Bladikas (Co-Chair)
  • B. Mani
  • V. Samardzic (Open House)
  • J. Glaz (resource)
  • L. Tchouassi (resource)

LABORATORY, FACILITIES AND SAFETY

  • C. Zhu (Chair)
  • G. Bengu
  • S. Nadimpalli
  • L. Lu
  • J. Glaz (resource)
  • G. Abdou
  • S. Chester
  • V. Samardzic
  • H. Surjanhata

STUDENT AWARDS & SCHOLARSHIP

  • B. Koplik (Chair)
  • L. Lu
  • S. Tricamo
  • A. Bladikas
  • I. Fischer
  • G. Michele (resource)

IE UNDERGRADUATE CURRICULUM

  • A. Bladikas (Chair)
  • S. Das
  • S. Tricamo
  • G. Bengu
  • S. Cai
  • A. Checa (resource)

GRADUATE STUDIES

  • Z. Ji (Co-Chair)
  • S. Chester (ME)
  • A. Rosato (ME)
  • C. Zhu (ME)
  • Y. Williams (resource)
  • S. Das (Co-Chair)
  • L. Abdel-Malek (IE)
  • A. Bladikas (IE)
  • P. Ranky (IE)
  • Y. Williams (resource)

TEACHING AWARDS

  • R. Sodhi (Chair)
  • A. Harnoy
  • B. Koplik
  • ​D. Datta
  • G. Abdou
  • P. Florio
  • B. Mani
  • G. Michele (resource)

PROMOTION AND TENURE

J. Rao (Chair), L. Abdel-Malek, S. Das, I. Fischer, A. Harnoy, B. Koplik, A. Narh, P. Ranky, A. Rosato,   P. Singh, R. Sodhi, S. Tricamo, C. Zhu (excused), A. Bladikas, Z. Ji, P. Florio, G. Abdou, G. Bengu

----------------------------------------------------------------------------------------------

REPRESENTATIVES TO FACULTY SENATE: A. Rosato and R. Sodhi

REPRESENTATIVE TO COMMITTEE ON UNDERGRADUATE EDUCATION: A. Narh

REPRESENTATIVE TO COMMITTEE ON GRADUATION EDUCATION: Z. Ji

REPRESENTATIVE TO COMMITTEE ON INFO TECHNOLOGY, LIBRARY & ACADEMIC RESOURCES: I. Fischer

REPRESENTATIVE TO COMMITTEE ON TEACHING, LEARNING, & TECHNOLOGY: P. Ranky

REPRESENTATIVE ON NCE RESEARCH COMMITTEE: P. Singh

PSA/AAUP: B. Koplik and A. Rosato

SEMINAR/COLLOQUIUM COORDINATORS: E. S. Lee (Fall 2016), TBD (Spring 2017)

----------------------------------------------------------------------------------------------

ALPHA PI MU ADVISOR: A. Bladikas

ASME ADVISOR: H. Kountouras

IIE ADVISOR: A. Bladikas

MIE ROBOTICS CLUB: L. Lu

PI TAU SIGMA ADVISOR: J. Rao

ASQ ADVISOR: P. Ranky

GAMES ADVISOR: A. Rosato

IDEA! ADVISOR: B. Mani

MIE CO-OP & INTERNSHIP ADVISOR: G. Abdou

SAE ADVISOR: D. Brateris (Director of Experiential Learning)